Ogłoszenia duszpasterskie na IV Niedziele Wielkiego Postu 22.03.2020r.

Ogłoszenia Duszpasterskie

 

1. Dzisiejsza IV Niedziela Wielkiego Postu nazywana jest niedzielą radości (Laetare). Jej wyjątkowość podkreśla różowy kolor szat liturgicznych. W połowie wielkopostnej drogi warto dokonać pewnego podsumowania i zastanowić się, ile uczyniliśmy kroków na drodze nawrócenia i przemiany oraz podjąć jeszcze większy wysiłek, aby dobrze wykorzystać ten święty czas. Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia praktyk pokutnych w czasie Wielkiego Postu oraz do uczestnictwa w nabożeństwach pasyjnych: Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17:30, Gorzkie Żale w niedzielę po Mszy Św. o godz. 11:00. Przez odprawienie tych nabożeństw można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za siebie lub za zmarłych. W tym roku ze względu na trwający stan epidemii, w naszym kościele nie odbędą się coroczne rekolekcje wielkopostne, ani Spowiedź wielkopostna z udziałem księży spowiedników. Spowiedź z zachowaniem środków ostrożności jest planowana w przyszłym tygodniu. Szczegóły będą podane w następną niedzielę. Biskup Kaliski w związku z zagrożeniem koronawirusem do dnia 29 marca br. udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. następującym wiernym: osobom w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz ich opiekunom, a także tym, którzy czują obawę przed zarażeniem; jednocześnie zachęca do uczestnictwa w radiowych i telewizyjnych transmisjach Mszy św. i nabożeństw. W czasie liturgii w kościele należy przestrzegać kilku zasad: dokładnie umyć ręce, Komunię św. najlepiej przyjmować na rękę, znak pokoju przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania ręki, oddawanie czci krzyżowi i relikwiom tylko przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez pocałunku lub dotknięcia. Biskup Ordynariusz zachęca wiernych do gorliwej modlitwy w intencji wszystkich chorych, a także tych, którzy pracują wśród zarażonych koronawirusem i prosi, abyśmy przez przyczynę św. Józefa, patrona naszej Diecezji, pełni ufności zawierzali naszą codzienność, losy Ojczyzny i świata Miłosierdziu Bożemu. W dniu dzisiejszym ofiary składane na tacę (tzw. „cicha składka”) są przeznaczone na potrzeby naszej Parafii. Bardzo dziękuję wszystkim Ofiarodawcom za złożone ofiary. Bóg zapłać! W Wielkim Poście można składać ofiary na daninę diecezjalną i parafialną. Koperty można nabyć przy wyjściu z kościoła lub w zakrystii. Danina jak w roku ubiegłym. Również można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Na ten cel są przygotowane w kościele skarbony: przy Św. Józefie i przy chrzcielnicy. W Wielkim Poście nie dekorujemy kościoła kwiatami. Rodziny sprzątające świątynię składają w zakrystii ofiarę (równowartość zakupionych kwiatów).


2. W środę - 25 marca przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i 28 r. powstania Diecezji Kaliskiej. Msze św. o g. 9:00 i 18:00. W tym dniu po Mszy Św. o g. 18:00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W piątek w Koronce do Bożego Miłosierdzia będziemy polecać Bogu zmarłych.


3. W przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę będą przeznaczone na utrzymanie kleryków w WSD.


4. Msze Św. w tygodniu: od poniedziałku do piątku o g. 18:00, w środę o g. 9:00 i 18:00, w sobotę o g. 17:00 i 18:00, w Niedzielę o g. 9:00 i 11:00.


5. Biuro parafialne czynne w środę i sobotę pół godz. po Mszy św..


6. Prasa katolicka do nabycia w zakrystii: nowy nr Opiekuna oraz aktualny Mały Gość Niedzielny; nie ma nowych: Przewodnika Katolickiego i Gościa Niedzielnego.


7. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławionej niedzieli, a Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia - obfitych łask Bożych oraz opieki Maryi Matki Kościoła i św. Józefa – Szczęść Boże! 

 

Ks. Marek Chudzia